Daty są jednym z największych utrapień dla zdajacych historię lub wos. Nie tylko, iż trzeba pamiętać ich tak wiele to jeszcze mają złośliwą tendencję do mieszania się ze sobą. Zapewne niejeden maturzysta przeżył podobny monolog wewnętrzny: mam zadanie z podaniem dat kolejnych rozszerzeń Wspólnoty Europejskiej - super, przecież tego sie uczyłem! Ale zaraz zaraz, Wielka Brytania dołączyła w 1971 ? Wydaje sie coś za wsześnie, może 1978 ? Też coś nie pasuje - aaaa, z tego całego stresu już wszystko zapomniałem! Jest jednak skuteczny sposób, aby uchronić się od tej traumy. Z pomocą przychodzi nam niemiecki uczony - Johann Winkelmann, który znalazł genialną metodę uczenia się liczb już ponad 300 lat temu!

Ludzki umysł operuje na obrazach, co powoduje, iż ma duuuuuży problem z zapamiętywaniem abstrakcyjnych dla niego liczb. Sekretem jest zatem podstawienie żywego obrazu pod ciąg cyfr! Nasz niemiecki uczony wpadł na świetny pomysł, aby każdej cyfrze od 0-ra do 9-tki przyporządkować głoskę alfabetu fonetycznego. I tak kolejno mamy:0 - s, z

1 - t, d

2 - n

3 - m

4 - r

5 - l

6 - j

7 - k, g

8 - f, w

9 - p, b

Zapamiętanie powyższego przyporządkowania jest jedynym warunkiem korzystania z systemu zapamiętywania liczb. Oczywiście co to byłby za system mnemotechniczny, gdyby nie podawał ułatwień zapamiętania powyższego zestawienia. Pierwszą rzeczą jest to, iż każda para jest tak naprawdę tą samą głoską w dwóch odmianach: dźwięczniej i bezdźwięcznej, jak s i z, czy p i b. Spokojnie zatem można zapamiętać jedną z nich, aby z łatwością odnaleźć drugą. Dodatkowo, 0-ro zaczyna się na z, zatem głoska z, s; 1-dynka ma 'jedną kreskę pionową', tak samo jak t, d; n ma 2-kreski pionowe; m ma 3 kreski pionowe, r jest bardzo wyraźne w 4-rce (czteRRRRy); resztę głosek na pewno zapamiętasz sam - nie jest to trudne!

Zaczynamy!

Krok 1. Teraz aby zapamiętać dowolną liczbę, wystarczy najpierw zamienić ją na głoski. Na przykład:

Liczba 314 - podług naszego systemu 3 to M, 1 to T lub D, 4 to R.


Krok 2. Z otrzymanych głosek staramy się ułożyć słowo, dokładając samogłoski, lub spółgłoskich, których nie ma w naszym zestawieniu. Na przykład:

Z głosek M, T, R możemy ułożyć słowo MaTuRa


Uwaga! Do naszych głosek, przy układaniu słowa, możemy dodać dowolną ilość liter pod warunkiem, iż nie należą one do naszego zestawienia - czyli dokładanie s, z, t, d, n, m, r, l, j, k, g, f, w, p, b jest zabronione!

Krok 3. Teraz, aby zwrócić naszą liczbę wystarczy, iż pomyślimy o słowie MaTuRa i wyłowimy z niego interesujące nas głoski. Matura zawiera kolejno m,t,r (resztę liter pomijamy, bo nie należą do naszego zestawienia) i kolejno zamieniamy je na cyfry: m-4, t-1, r-3, co po połączeniu daje liczbę 413. Matura jest zatem liczbą 413.

Trochę praktyki

W naszych kursach najważniejszą umiejętnością jest zamienianie wyrazu na liczby. Przyda nam się zatem trochę ćwiczeń. Spróbuj zamienić poniższe wyrazy na liczby:

1. Dom

13 - DoM: D=1, M = 3, literkę o pomijamy, gdyż nie należy do naszego zestawienia.
Pokaż odpowiedź

2. Lalka

557 - LaLKa: L=5, L = 5, K = 7.
Pokaż odpowiedź

3. Pantera

9214 - PaNTeRa: P=9, N=2, T=1, R=4.
Pokaż odpowiedź

4. Fontanna

82122 - FoNTaNNa: F=8, N=2, T=1, N=2, N=2.
Pokaż odpowiedź

5. Szkolny

752 - szKoLNy: K=7, L=5, N = 2. Najbardziej podchwytliwy przykład. W słowie szukamy nie tyle liter co głosek, co oznacz, iż sz
traktujemy jako jedną głoskę - nie rozbijamy jej na s i z!
Pokaż odpowiedź


Zaczyna się magia..

System, który właśnie poznałeś jest świetnym sposobem na zapamiętanie dowolnego ciągu cyfr. Masz na przykład problem z zapamiętaniem swojego kodu PIN? Załóżmy, iż Twój PIN to 2159. W jaki sposób go zapamiętać?

Krok 1. Najpierw zamieniamy cyfry na konkretne zgłoski: 2 to n, 1 to t, 5 - l, oraz 9 to p. Teraz jedyna trudność to ułożyć z nich słowo. Na przykład:

2159 to NTLP, z czego może powstać aNTyLoPa.


Pamiętaj, iż pomiędzy wybrane zgłoski możesz wstawiać dowolne litery, które nie należą do naszej tabeli.

Krok 2. Musimy powiązać stworzone słowo (czyli tak naprawdę liczbę w ukryciu) z obrazem, z którym jest związana. Numer PIN jest zazwyczaj wykorzystywany przy wypłacie pieniędzy z bankomatu. Wystarczy zatem wyobrazić sobie następującą historię:

Podchodzisz do bankomatu, z którego starasz się wypłacić pieniądze, ale zamiast nich bankomat wyrzuca antylopy! Im wyraźniej zobaczysz oczyma wyobraźni wesoło rozbiegane antylopy z brązową sierścią, sterczącymi uszkami i białym pyszczkiem oraz małym ogonkiem, tym łatwiej będzie Ci później przywołać szukane słowo.

Krok 3. Następnym razem, kiedy podejdziesz do bankomatu w Twojej wyobraźni pojawi się obraz wyskakująych antylop, dzięki czemu przypomnienie nowo zapamiętanego PINu jest nie tylko proste, ale sprawiające swego rodzaju frajdę! Hmmm antylopa to mój obraz, czyli szukane zgłoski to n-t-l-p, co oznacza, iż mój PIN to 2159. Przy odrobinie wprawy zamiana słowa na liczbę będzie zajmować Ci ułamek sekundy! To naprawdę działa jak magia!


Zapamiętywanie dat z uśmiechem

Dla nas, aby dobrze przygotować się do matury, najważniejsze będzie jednak uczenie się dat. Jak pewnie się domyślasz, schemat jest identyczny jak przy zapamiętywaniu PINu: najpierw zamieniamy datę na słowo(obraz), a później łączymy je z wydarzeniem, którego dotyczy. Zobaczmy to na przykładzie.


1797 r. - powstanie Mazurka Dąbrowskiego, który w latach międzywojennych stał się oficjalnym hymnem Polski.

Krok 1. Najpierw musimy zamienić rok 1797 na słowo (obraz). Warto tutaj pominąć pierwszą cyfrę (1-dynkę) i zapamiętać tylko 797, gdyż oczywistym jest, że hymn Polski powstał w drugim tysiącleciu naszej ery. Pominięcie jedynki spowoduje, iż będziemy mieli o jedną literę mniej przy układaniu naszego słowa, przez co jego znalezienie będzie łatwiejsze. Dobrze, przejdźmy do meritum. 797 zamieniamy na litery: K, P, K. Możemy z nich utworzyć słowo KoPciuszeK.

Krok 2. Teraz wystarczy tylko skojarzyć KoPciuszKa z hymnem Polski, np. wyobraź sobie umorusanego KoPcziuszKa śpiewającego Mazurka Dąbrowskiego. To wystarczy, abyś trwale zapamiętaj jakże ważną datę w historii naszego kraju.


1973 r. - dołączenie do Wspólnoty Europejskiej (późniejszej Unii Europejskiej) Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz Danii.

Krok 1. Teraz zajmijmy się datą z początku naszego opracowania, którą szczególnie zainteresowani będą maturzyści z WOSu, dla których zapamiętanie dat powstania kolejnych organizacji międyznarodowych, rozszerzeń Unii Europejskiej, lat urzędowania kolejnych premierów RP itd. z pewnością nie należy do najłatwiejszej części nauki. Skoro jednak większość wydarzeń wymaganych na maturze z WOSu wydarzyła się w XX w., w wielu wypadkach wystarczy zapamiętanie końcówki daty; w naszym przykładzie wystarczy jak zapamiętamy 73.

Krok 2. 73 zamieniamy na litery K i M, z czego możemy ułożyć słowo KaMień. Teraz należy ułożyć krótką historyjkę, łączącą obraz KaMień z rozszerzeniem UE o Wielką Brytanię, Irlandię oraz Danię. Może ona wyglądać następująco: Wyobraź sobie, iż pchasz wielki KaMień zbudowany z klocków LEGO (skojarzenie z Danią), na którym są narysowane europejskie gwiazdki (skojrzenie z UE), na szczycie którego wygodnie siedzi królowa Elżbieta II (skojarzenie z Wielką Brytanią), wachlująca się przerośniętą koniczyną (skojarzenie z Irlandią). Pamiętaj, im więcej szczegółów sobie wyobrazisz (np. wypustki na klockach lego, kolor sukni królowej itd.) tym skuteczność zapamiętania będzie większa.

Na początku stosowania tego systemu najlepiej wydrukuj sobie naszą tabelkę cyfry-zgłoski, aby łatwiej zamieniać słowa na cyfry, jednak już po kilku godzinach praktyki stanie się to dla Ciebie dziecinne proste. Gwarantujemy, iż sam będziesz wręcz zachwycony swoją nową umiejętnością zapamiętywania dat. Jeżeli nadal trochę powiątpiewasz w swoje naturalne zdolności pamięciowe, postaraj sobie teraz przypomnieć datę powstania Mazurka Dąbrowskiego.

Wielu współczesnych badaczy wręcz bije na alarm, iż zamiast oglądać gotowe obrazy w telewizji musimy poświęcać więcej czasu swojej własnej wyobraźni. Już Einstein wielokrotnie powtarzał, iż wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. To dzięki niej jesteśmy kreatywnymi ludźmi, którzy w każdej sytuacji potrafią znaleźć rozwiązanie. Nasze techniki nauki nie tylko spowodują, iż Twoja szybkość uczenia wystrzeli do edukacyjnej stratosfery, ale również będą doskonałym ćwiczeniem dla zwiększania naturalnego potencjału Twojego mózgu.

Dla wszystkich osób z nastawieniem: "Aaa no to pewnie wszystko prawda, ćwiczenie mózgu itd., ale mi się po prostu nie chce niczego wymyślać!", mamy dobrą wiadomość. Do niektórych pojęć w naszych kursach dołączyliśmy gotowe skojarzenia, dzięki którym nie tylko nie będziesz musiał poświęcać dodatkowego czasu na "wymyślanie" skojarzeń, ale również wyrobisz w sobie nawyk korzystania ze swojej największej, edukacyjnej broni - wyobraźni, której możliwości nie jesteś w stanie sobie nawet wyobrazić :). Możliwe, iż po ukończeniu któregoś z naszych kursów sam złapiesz się na myśli: "Wow, dlaczego ja wcześniej z tego nie korzystałem!". Życzymy powodzenia i sporo frajdy!